Plísňová onemocnění kůže - dermatomykózy

Plísňová onemocnění (mykózy) jsou potíže velmi rozšířené a s věkem se stupňující. Mnohdy bývají zanedbávané v domnění, že nejde o nijak závažný stav, ve skutečnosti jde však o záležitost, které by měla být věnována pozornost a která potřebuje léčbu.

Zvýšený výskyt plísňových onemocnění se může objevit v souvislosti s oslabením imunity, při dlouhodobé léčbě antibiotiky, při cukrovce, ale i při chemoterapii nebo stykem s některými zvířaty. Dermatomykózaplísňové onemocnění kůže, může však nastat i následkem nedostatečné hygieny.

Jak předejít nákaze plísní?

Špatná hygiena nebo zapaření, zvláště při sportovních aktivitách, na plovárně a podobně, ale i sdílení a půjčování si oblečení, ručníků a dalších věcí s ostatními lidmi, to všechno zvyšuje riziko přenosu kožního plísňového onemocnění. Pečlivá hygiena je základem prevence, zároveň také důkladné vysoušení méně přístupných částí těla, např. u nohou mezi prsty, v podpaždí a podobně. Plísně všeho druhu milují vlhko, je proto důležité udržovat rizikové partie v čistotě a v suchu, chceme-li podobným problémům předejít.

Dermatomykózy u dětí

Kvasinkové bujení a plísně se mohou objevit i u dětí, a to nejen sportovně aktivních. Je nutné sledovat a vštěpovat dětem zvýšenou pečlivost ohledně hygienických návyků, zvlášť pokud se plísně objevují často, například mezi prsty u nohou. Prostředí, jako je školní tělocvična, sprchy nebo bazén vytváří ideální podmínky pro vznik těchto potíží.

Typické příznaky plísně

 • zarudlá místa na kůži
 • svědění
 • šupinatá ložiska
 • mokvání na nohách a kolem nehtů

Léčba mykóz

Mokvavá místa většinou ošetřujeme antimykotickým sprejem nebo roztokem, naopak suchá, zarudlá a svědivá postižení na kůži potíráme mastí a krémy. Doba trvání léčby není jednoznačná, u každého člověka se odlišuje. Lehčí případy mohou být záležitostí několika týdnů, nohy a nehty, kde bývá postižení závažnější a časté, však bývají léčeny i několik měsíců.

Kromě zvýšené hygieny je nutná každodenní obměna ponožek, spodního prádla, častá výměna ložního prádla. Doporučuje se oblečení nosené na postižených místech dezinfikovat v octové vodě. Je vhodná dobře prodyšná obuv. Neměly by se používat ručníky, přezuvky, hygienické potřeby jiných lidí. Je vhodné vždy navštívit kožního lékaře a přestat navštěvovat veřejná místa, jako jsou bazény, sauny, fitness centra a podobně, alespoň dokud to není lékařem uznáno za vhodné.

Bradavice

K nejčastějším kožním problémům dětí školního věku patří bradavice – výrostky na kůži způsobené viry. Bývají nebolestivé, pokud se nevyskytují na často namáhaných místech, jako jsou třeba chodidla. Způsob nákazy a prostředí, kde je riziko infekce nejčastější, jsou podobné jako u plísní. K léčbě se nejčastěji používá tzv. vypalování tekutým dusíkem, bradavice se mohou odstranit i chirurgicky.

Plísňová onemocnění kůže - dermatomykózy patří do témat
 • Jamalka 03.02.2015 14:32:40

  přesně tam jsem také objednávala. Dělala jsem si zábaly a koupele.
  Suprově to zabralo.

 • Jurek 20.01.2015 13:30:06

  Přesně tak Chytrá houba, i já s ní mám skvělé zkušenosti na plísen. Doporučuji mrknout sem chytra-houba.com.
  A taky si přečíst na co vše je Chyt. houba nápomocná :)

  • Re: Jamalka 03.02.2015 14:32:04

   přesně tam jsem také objednávala. Dělala jsem si zábaly a koupele.
   Suprově to zabralo.

 • Jamalka 10.01.2015 17:46:20

  Mě na plísen pomohla Chytrá houba. Nic jiného mě osobně nepomohlo, možná je každý jiný,nevím, ale jsem ráda, že mám klid :-)
  Přeji hodně zdaru při zdolávání plísní. Je to nepříjemná věc.

 • martina 30.11.2011 22:41:57

  Na mykózách je na prd, že se různě roztahují po těle a napadají i jiné části těla. Často je příčinou oslabená imunita. Četla jsem, že mykózu mám snad 85%lidí. Já ji měla v dutině ústní a v podobě vaginální mykózy asi 3 roky. Ne samozřejmě v kuse, vracely se mi. Pak jsem nějakou dobu brala wobenzym a problémy se mírnily.

  • Re: plísně AL.BUNDA 16.08.2014 22:04:37

   Mě se asi před týdnemobjevila plíseň na noze, akamarád mi doporučil tohle:www.gigalekarna.cz/produkt/exoderil-roztok-10ml/ , a jsembez plísně.

 • Zdenka 30.01.2012 11:32:32

  Přesně tak! Než jsem se dověděla tuto zásadní informaci, mykózy jsem v podstatě moc neléčila, respektive nedoléčovala. Což byla osudová chyba a pak samotná léčba trvala celý dlouhý rok. Důležité je si uvědomit, že změna jídelníčku hraje opravdu velkou roli. Se zmiňovaným wobenzym mám také dobré zkušenosti, ale samotná léčba tímto preparátem samozřejmě nestačí.


Adresář

Diskuze na téma Plíseň - mykóza

 • OLI 03.03.2015 12:03 Plísně

  Mám obavy, že nic nepomůže. Po 30 letech se mi rozšířila plíseň nehtu na všech 10 prstů,…

 • Marie Jandová 06.06.2014 17:06 bradavice

  Dobrý den, přípravek na bradavice a plíseň nehtovou se jmenuje ok gel? prosím , kde se prodává?

 • 10.02.2015 20:02 kvasinkové záněty

  Já musím doporučit Chytrou houbu. Doporučili mi jí v lékárně a zabrala. Měla jsem problémy hlavně…

 • 10.02.2015 20:02 Plísně

  Musím také říct, že mám dobrou zkušenost s chytrou houbou. Manželovi zapáchaly boty a měl plíseň v…

 • erika 21.07.2016 16:07 Plísně

  mela jsem plisen na nehteh na nohách VenofaMed a po pár dnech jsem mela pokoj, jen jsem ostrihala…

 • Eurona 26.10.2016 22:10 Plísně

  Já jsem zkoušela výrobky z www.topkatalogy.cz sprej na plísně a www.r-club.webnode.cz Spokojenost.…

 • Jitka 18.04.2017 12:04 PEDIKÚRA

  Delám si pedikuru taky doma sama, mám na ni koupené pomucky, ale nemohla jsem se zbavit plisne na…

 • Iveta 20.04.2017 16:04 PEDIKÚRA

  laser na plísen? to jsem nikdy jeste neslysela. Jak to funguje?

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku