Plísně na nohou po návštěvách bazénů

Hygienické normy pro provozování bazénů a veřejných koupališť jsou u nás dostatečné a přísné, určité riziko přenosu kožních infekcí, především virových bradavic a nejrůznějších druhů mykóz, tu však je.

Ve vlhkém a teplém prostředí se daří i houbovitým (plísňovým) kožním infekcím, jejichž přenos je pak pochopitelně snazší právě u bazénů nebo v saunách. Lidé, kteří trpí kožními záněty nebo infekcemi, by se měli s ohledem na ostatní návštěv bazénů a veřejných koupališť raději vzdát.

Jak zamezit riziku přenosu plísní na nohou?

Před vstupem do bazénu by lidé neměli opomenout pečlivě omýt celé tělo i vlasy, což zamezí spláchnutí odumřelých kožních buněk, zbytků špíny ale třeba i kosmetiky přímo do bazénu. Ve sprchách, při saunování i v okolí bazénu můžeme použít boty do vody, pantofle nebo žabky. Boty k jakémukoliv účelu však rozhodně nepůjčujeme jiným lidem a nepůjčujeme si je ani my sami, což je špatným zvykem především na návštěvách! Teplo, tma, popřípadě i vlhko od potu ve vypůjčených botách nebo pantoflích je dokonalé prostředí pro přežívání plísňových bakterií, které se tu mohou udržet i několik měsíců.

Jak poznáme, že jde o plíseň?

Ne všechny kožní problémy na nohách musí nutně znamenat plísňové onemocnění. Může jít o ekzém či o pouhé zarudnutí pokožky. Pokud se objeví svědění, pálení či zarudnutí mezi prsty, olupování kůže či dokonce puchýřky, může jít skutečně o počínající problém s plísní. Tyto neléčené potíže se pak mohou rozšířit i na celá chodidla, nárty nebo nehty. Zejména u plísní nehtů důrazně doporučujeme vyhledat lékaře či přímo dermatologa, protože léčba nebývá jednoduchá. Plísně se často vrací a je třeba důslednosti a především trpělivosti.

Lékaři varují před zdlouhavou samoléčbou

Odborníci kladou důraz na to, aby lidé neupřednostňovali dlouhou a často neúčinnou samoléčbu a volili raději návštěvy jejich ordinace. Existují octové koupele, v lékárně vám mohou poradit i roztok z hypermanganu. Boty i ponožky můžeme ošetřovat postřiky obsahující antimykotika. Zdánlivě banální příznaky plísně mohou znamenat také imunitní problém, který sami nevyřešíte. Lékař může doporučit vhodnou kombinaci krémů a léků, léčba tak bude intenzivnější, i tak ale vyžaduje svůj čas.

"Chytrá" houba Pythium oligandrum - může pomoci?

Jedná se o mykoparazita, jenž ke svému životu využívá jiné houby. Chytrá houba proniká do buněk plísní a kvasinek a vysává z nich pro sebe potřebné látky. Patogenní organismy začne likvidovat už za pár desítek minut. Lidé, kteří se vyhýbají používání chemikálií, mohou sáhnout po tomto biologickém preparátu. Je to patent českého vědce obsahující mikroskopickou parazitní houbu Pythium oligandrum. Původně byl vyvinut k ochraně zemědělských plodin před plísněmi, s těmi lidskými si však podle všeho dokáže poradit stejně dobře.

Zdroj: novinky.cz, kafe.cz, dama.cz

Foto: Pixabay.com

Plísně na nohou po návštěvách bazénů patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Plíseň - mykóza

 • OLI 03.03.2015 12:03 Plísně

  Mám obavy, že nic nepomůže. Po 30 letech se mi rozšířila plíseň nehtu na všech 10 prstů,…

 • Marie Jandová 06.06.2014 17:06 bradavice

  Dobrý den, přípravek na bradavice a plíseň nehtovou se jmenuje ok gel? prosím , kde se prodává?

 • 10.02.2015 20:02 kvasinkové záněty

  Já musím doporučit Chytrou houbu. Doporučili mi jí v lékárně a zabrala. Měla jsem problémy hlavně…

 • 10.02.2015 20:02 Plísně

  Musím také říct, že mám dobrou zkušenost s chytrou houbou. Manželovi zapáchaly boty a měl plíseň v…

 • erika 21.07.2016 16:07 Plísně

  mela jsem plisen na nehteh na nohách VenofaMed a po pár dnech jsem mela pokoj, jen jsem ostrihala…

 • Eurona 26.10.2016 22:10 Plísně

  Já jsem zkoušela výrobky z www.topkatalogy.cz sprej na plísně a www.r-club.webnode.cz Spokojenost.…

 • Jitka 18.04.2017 12:04 PEDIKÚRA

  Delám si pedikuru taky doma sama, mám na ni koupené pomucky, ale nemohla jsem se zbavit plisne na…

 • Iveta 20.04.2017 16:04 PEDIKÚRA

  laser na plísen? to jsem nikdy jeste neslysela. Jak to funguje?

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku