Plíseň - mykóza

Plíseň nehtů trápí čtvrtinu Čechů. Jak jí předejít?

Veronika Tůmová
19.02.2017

Zima je ideálním obdobím pro vznik plísní na pokožce a nehtech nohou. Vlhká uzavřená obuv, neprodyšné ponožky, veřejné sauny a koupaliště, kde trávíme volný čas, ale také koberec u sousedů, které jsme o Vánocích navštívili, mohou být příčinou vzniku mykotických chorob.

Až 90 % lidí s plísní nehtů nevyhledá lékaře

V chodidlech se nachází přibližně 250 tisíc potních žlázek. Díky nim se přirozeně vylučuje velké množství potu, kterým tělo odvádí škodlivé látky pryč. V zimních měsících však kombinace potu a dlouhodobého nošení teplé, neprodyšné obuvi může způsobit nepříjemné infekční plísňová onemocnění.

Podle České průmyslové zdravotní pojišťovny představuje takzvaná onychomykóza zhruba polovinu veškerých zdravotních problémů nehtů a pokožky nohou a současně 10 % všech kožních chorob. Přestože se jedná o tak rozšířenou obtíž, podle údajů pojišťovny až 90 % pacientů nevyhledá lékařskou pomoc. A to i přesto, že je tato nemoc vysoce nakažlivá!

Onychomykóza - důležité je nepodceňovat hygienu

Onychomykózu zapříčiňují parazitické plísně, kvasinky a houby. Tvrzení, že mykózu lze chytit pouze na veřejných koupalištích, je pravdivé jen částečně. Šíření infekce napomáhá také moderní způsob života, kdy navštěvujeme hromadná sportoviště a sauny a s nimi spojené společné šatny a sprchy. Na vině je rovněž nošení neprodyšného oblečení a obuvi, protože právě ve vlhkém a teplém prostředí se plísním daří nejlépe. Číhat však mohou i na méně obvyklých místech - jako je koberec či cizí zapůjčená obuv. V nich mohou parazité přežít dokonce až devět měsíců a dokážou člověka nakazit i přes ponožky. Základní prevencí je nosit pouze vlastní obuv a nechodit bos ve veřejných a vlhkých prostorách. Samozřejmostí je dodržování hygieny.

Moderní přípravky a spreje vašim nohám při onychomykóze uleví

Vhodné je též pravidelně ošetřovat obuv sprejem obsahujícím antimykotické látky a na nohy užívat podle potřeby jednou až dvakrát denně přípravky s antibakteriálními účinky. Zvláště důležité je to pro každého, kdo sportuje, často navštěvuje koupaliště, sauny a podobně. Moderní spreje proti plísním dnes navíc dovedou ulevit od pocitu těžkých nohou a mají aromaterapeutické a chladící účinky. Myslet je třeba i na dezinfekci prádla, zejména ponožek, ručníků a povlečení, které je dobré prát na 60 - 90 °C.

Slazené nápoje a bílá mouka podporují růst plísní

V prvních stádiích onemocnění se na pokožce nohou či kolem nehtů tvoří drobné svědivé až začervenalé šupinky či prasklinky, nejčastěji mezi čtvrtým a pátým prstem, které se později mohou rozšířit i na další části nohy a chodidla. Ačkoliv se jedná o nepatrné projevy, v této fázi je potřeba navštívit lékaře. Pokud totiž problém podceníte, plíseň proroste do nehtů, kde se rozmnoží, následkem čehož se nehty začnou loupat, lámat, drolit, dostanou žluté zabarvení a rohová vrstva zbytní. Infekce rovněž úzce souvisí s oslabeným imunitním systémem, proto je vhodné začít myslet na jeho podporu a zdravý životní styl. To v praxi znamená například omezení slazených nápojů a pokrmů obsahujících bílou mouku, protože tyto druhy potravy podporují růst kvasinek a hub. Vhodné je také užívat probiotika.

Při plísni nehtů pomohou antibakteriální krémy a nehtové oleje

První cesta při snaze zbavit se nehtové mykózy by měla vést k odborníkovi. Pomocníkem při léčbě mohou být i nejrůznější druhy antibakteriálních a změkčovacích krémů, sprejů, gelů, tinktur nebo zásypů. Jako prevence nehtové mykózy účinně fungují též speciální nehtové oleje z kombinace pantenolu, bisabololu, clotrimazolu a oleje z pšeničných klíčků, které kromě antimykotických účinků posílí lámavé nehty a změkčí nehtovou kůžičku. Tyto přípravky jsou k dostání v lékárnách i na internetu. Nehty postižené plísněmi nejsou nic hezkého. Zároveň ale nejde o pouhý kosmetický nedostatek. Tyto mykózy mohou představovat mnohem větší zdravotní riziko, než si většina z nás myslí. Rozhodně se proto vyplatí problém řešit včas.

Zdroj: společnost Odel Laboratories (J.Vykydal, domácí i profesionální pedikúra a pedologie) www.ulekare.cz

Zdroj foto: www.njlasercare.com

Autor: Veronika Tůmová

Hospic - odborná a citlivá péče o nevyléčitelně nemocné
Co je to sněžná slepota?

Další články