Mykózy – náš věčný nepřítel

Jsou postrachem pro mnohé z nás. Dokážou nám pěkně otrávit život. Někteří s nimi bojují takřka po celý život. Co jsou vlastně mykózy? Dá se proti nim preventivně chránit? Dá se jich zbavit jednou provždy?

Co je mykóza?

Jednoduše řečeno je to medicínský termín pro plísně, kvasinky a houby a s nimi spjatá onemocnění.

Snižuje se odolnost vůči lékům

V současnosti je na světě potvrzena tendence, že mikroorganismy jsou stále více odolnější vůči antimikrobakteriálním látkám. Mikrobiologové již několikrát varovali před stále rostoucí bakteriální rezistencí. Mykologie je jednou ze součástí mikrobiologie. Odborníci varují před nárůstem mykotických onemocnění u pacientů po transplantaci kostní dřeně nebo orgánů, ale také u hematoonkologických pacientů. K mykózám predisponují také nemocní diabetem nebo popálení lidé, také pacienti trpící leukémií a celkovými metabolickými a endokrinními onemocněními.

Mykotická onemocnění

Dermatomykózy

Kvasinky a plísně nás v poslední době trápí stále častěji. Kvasinkové infekce nejčastěji napadají naše sliznice.

Systémové mykózy

Kryptokokóza – jejím zdrojem je často v přírodě holubí trus. Můžeme se nakazit vdechnutím, proto je nejčastější plicní onemocnění, které se může rozšířit i na jiné orgány. S tímto onemocněním se často můžeme setkat u pacientů s AIDS. Je to způsobeno tím, že kryptokokóza postihuje hlavně nemocné s defektem T lymfocytů.

Kandidóza – kandidy kolonizují kůži i sliznici. Dokonce dokážou i proniknout střevní stěnou a napadnout kterýkoliv z našich vnitřních orgánů! Velmi častá je je kandidová vulvovaginita, z orgánů jsou často zasaženy močové cesty, plíce, játra a například ledviny.

Kandidózu často vyvolá mikroorganismus Candida albicans, tři čtvrtiny všech žen se alespoň jednou za život poševní mykózou projdou, bohužel existuje mnoho žen, u kterých se onemocnění objeví i vícekrát do roka. A jaké příznaky můžeme očekávat? Je to bolest, svědění, výtok podobný tvarohu, který je navíc zapáchající, pálení při močení, sex je nepříjemný, v těžších fázích poševní sliznice zduří a navíc se zvětší i tříselné lymfatické uzliny. Dámy, nemusíte se bát, kandidóza postihuje i muže. A jak se projevuje? Pod předkožkou se hromadí bělavá hmota, na penisu se objeví červené skrnky, oblast je navíc bolestivá.

Mukormykóza – je akutním onemocněním, které má často fatální následky. Může dojít k trombóze a postižení okolních tkání. Houby, které mukormykózu způsobují, bychom našli v půdě, tlejících rostlinách, ale i v klimatizaci. K infekci dochází inhalací. Tímto onemocněním jsou nejčastěji postiženi hematoonkologičtí pacienti a nemocní po transplantaci orgánů nebo kostní dřeně.

Kdy se kandida množí?

Pokud jsme ve stresu nebo proděláváme nějakou nemoc, naše odolnost klesá a tím vznikají příhodné podmínky pro přemnožení mikroorganismů. Užívání antibiotik také zvyšuje pravděpodobnost, že se mikroby rozmnoží. Rozšíření mykózy také dopomáhá přílišné otíraní ručníkem nebo příliš „intenzivní“ sex.

Léčba plísní

Především je nutné, aby se začali léčit oba partneři. Lékař často předepíše vaginální krémy nebo čípky, mnoho žen však dělá osudovou chybu, když léky vysadí příliš brzo, ve chvíli, kdy mají pocit, že nepříjemné příznaky již odezněly. V té chvíli však všechny mikroorganismy zneškodněny nejsou, nemoc se často vrací v recidivách. Perorální užívání léků je také možné.

Prevence

Perte spodní prádlo ve vodě o vysoké teplotě! Žehlete si spodní prádlo! Vyhýbejte se přísadám do koupele! Zapomeňte na těsné prádlo z umělých materiálů, vsaďte na pohodlné volné bavlněné kousky!

Mykózy – náš věčný nepřítel patří do témat
 • Mykóza a léčba Valerie 24.07.2009 14:57:37

  Já s nimi bojovala od 20 do 26, teďka mi je 28 a mám konečně pocit, že mám vyhráno. Po těch šesti letech utrpení (nejen v létě) jsem objevila na internetu reklamu na Wobenzym a ve svém neustálém zkoušení jsem do něj šla. Výsledkem jsou dva roky bez mykóz a tak předávám své zkušenosti dál na internet, když jsem tu pomoc tady našla.


Adresář

Diskuze na téma Plíseň - mykóza

 • OLI 03.03.2015 12:03 Plísně

  Mám obavy, že nic nepomůže. Po 30 letech se mi rozšířila plíseň nehtu na všech 10 prstů,…

 • Marie Jandová 06.06.2014 17:06 bradavice

  Dobrý den, přípravek na bradavice a plíseň nehtovou se jmenuje ok gel? prosím , kde se prodává?

 • 10.02.2015 20:02 kvasinkové záněty

  Já musím doporučit Chytrou houbu. Doporučili mi jí v lékárně a zabrala. Měla jsem problémy hlavně…

 • 10.02.2015 20:02 Plísně

  Musím také říct, že mám dobrou zkušenost s chytrou houbou. Manželovi zapáchaly boty a měl plíseň v…

 • erika 21.07.2016 16:07 Plísně

  mela jsem plisen na nehteh na nohách VenofaMed a po pár dnech jsem mela pokoj, jen jsem ostrihala…

 • Eurona 26.10.2016 22:10 Plísně

  Já jsem zkoušela výrobky z www.topkatalogy.cz sprej na plísně a www.r-club.webnode.cz Spokojenost.…

 • Jitka 18.04.2017 12:04 PEDIKÚRA

  Delám si pedikuru taky doma sama, mám na ni koupené pomucky, ale nemohla jsem se zbavit plisne na…

 • Iveta 20.04.2017 16:04 PEDIKÚRA

  laser na plísen? to jsem nikdy jeste neslysela. Jak to funguje?

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku