zdroj: pixabay.com
Plíseň - mykóza

10 tipů, jak se bránit roztočům, plísním a bakteriím v domácnosti

Jitka Suchánková
26.05.2017

Nikdo z nás nežije ve sterilním prostředí, ať se o to snažíme více či méně. Pokud jsme zdraví, většinou nemáme problém, ale máme-li doma alergika, pak nastává boj. Abychom v tomto boji zvítězili, je vhodné dodržovat následující rady.

Desatero v boji proti roztočům a plísním

  1. Udržujte v bytě přiměřenou teplotu.
  2. Často větrejte, optimální je intenzívní větrání 4x denně po dobu 10 minut.
  3. Vlhkost vzduchu by neměla být příliš vysoká, pokud tomu tak je, je doporučeno využívat vysoušeč. Stejně tak je vhodné užívat čističku vzduchu.
  4. Odstraňte tapety a nechte zdi vašeho bytu „dýchat“.
  5. Místo koberců využívejte omyvatelné podlahové krytiny.
  6. V ložnici dávejte pozor na spodní stranu matrací, aby se na ní netvořila plíseň, je nutné je mít uložené na dřevěném roštu a nedělat pod postelí skladiště nepotřebných věcí.
  7. Je vhodné používat antibakteriální vysavač a germicidní lampu, je-li to možné. Mějte na paměti, že luxovat je nutné nejen koberce, ale i matrace, lůžkoviny, čalouněný nábytek a další textilie v domácnosti.
  8. Výměna ložního prádla je u alergiků vhodná nejdéle za 14 dní, v případě větších problémů i jedenkrát týdně. Teplota vody při praní by měla být 60 stupňů, teprve při této teplotě totiž roztoči hynou. Vhodné je též použít do praní speciální přísady proti roztočům.
  9. Omezte ve vaší domácnosti, v níž žije alergik, veškeré koberce a textilie typu závěsů, záclon apod.
  10. Na úklid používejte speciální vybavení a přípravky proti těmto škůdcům.

Co je to roztoč?

Jedná se o miniaturního živočicha z řádu pavoukovců, některé druhy však mohou dosahovat velikosti dokonce až centimetrové. Nejlépe se jim daří v textiliích jako je ložní prádlo a v kobercích. Podle ing. Igora Pifky, specialisty na technologie vysávání, můžeme v jednom metru čtverečním koberce najít až 1000 těchto miniaturních zvířátek. Živí se odumřelými kožními buňkami. Délka jejich života se pohybuje zhruba okolo tří měsíců, za tu dobu mohou vyprodukovat až 2000 trusových částic, které vyvolávají alergické reakce.

Musí se moje dítě zřeknout plyšáků?

Plyšové hračky jsou vděčným hostitelem roztočů, o domácím prachu nemluvě. Hračky jsou pro alergické děti nejvhodnější omyvatelné, přesto lze na roztoče i tady vyzrát. Nemají totiž rádi zimu a mráz je rovnou zabíjí. Proto je vhodné plyšáky jednou týdně vložit do mikrotenového sáčku a dát na pár hodin do mrazáku. Stejným způsobem se na krátkou dobu zbavíme roztočů v peřinách tím, že je budeme v mrazu dávat větrat do okna nebo na balkon.

Co jsou to plísně?

Koncentrace plísní se zvyšuje ve vlhkém a chladném počasí. Plíseň na zdi může vyvolávat plísňové infekce (mykózy) i u lidí. Vyskytují se zejména v rozích koupelen, kuchyní, chodeb a ve spížích. Tam jsou časté také plísně na potravinách, kdy je třeba se těchto potravin okamžitě zbavovat. Plísně na zdech ošetřujeme k tomu určenými protiplísňovými přípravky pokud možno ihned, kdy plíseň objevíme. Nezatracujte možnost použití odvlhčovače a čističky vzduchu.

A co pyly?

Myslíte si, že se ubráníte jejich vniknutí do bytu tím, že nebudete v pylové sezóně větrat? Kdepak, to byste nemohli ani chodit ven. Půjdete jen na krátkou procházku a přinesete si na oblečení a obuvi spoustu pylů, tomu se nelze ubránit. Každopádně omezit větrání je dobrá cesta, výhodná je proto klimatizace, ale ještě je velmi vhodné použít doma čističku vzduchu, která nanošené pyly pomůže likvidovat.

Boj proti roztočům, plísním a bakteriím není jako boj s větrnými mlýny. Nebojte se a pusťte se do toho, chce to jen si navyknout na poněkud úzkostlivý přístup k běžnému úklidu. Váš alergik vám bude jistě vděčný.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Barevná typologie - jak zvýraznit své přednosti?
Vavřín (bobkový list) - okrasný keř i léčitel

Další články

Makrobiotika jako životní styl
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Makrobiotika jako životní styl

Makrobiotika, jak už z názvu vyplývá, se nezaměřuje nejen na stravu, ale celkový přístup k životu. Makrobiotická strava se skládá především z místních obilovin, luštěniny a zelenin ...